Osmanlı Alem
Cami Aksesuarları
Alem Neden Takılır
Alem Neden Takılır

Alem Neden Takılır

 Genellikle, altında toplulukların bir arada bulunduğu yapıların tepelerinde kullanılan alemler,  ordu ve asker gibi toplu birliği ifade eder. 

 Sancak, kubbe ve minare külahları tepelerine takılan alemler her kültürde farklı şekillerde ve farklı amaçlarda kullanılmıştır. Türklerde, at kuyruğu, boynuz ve kurt şekli kullanılmıştır gücün ve özgürlüğün simgesi olarak. İslamiyet'le şereflendikten sonra ise Türkler  moncuk(boncuk) tabiri yerine daha İslami buldukları alem sözcüğünü kullanmışlardır. Osmanlıda da, aynı zamanda silah olarak kullanılmıştır.

 Minare alemleri, İslam'ın dini sembolü olan hilal şeklindedir.  Günümüzde mimari amaçlı olup, parçalar aşağıdan yukarı doğru sırasıyla küp, alt bilezik, armut, boyun, üst bilezik ve ay şeklinde sıralanırlar. Hilal, boynuz, zombah, yaprak, nal ve Mevlevi sarığı şeklinde olanları da vardır. 

 Alemler, mimari zorunluluk sebebiyle kurşun levhaların birleştiği noktayı kapatırlar. Aynı zamanda en tepede bulunan ay, diğer kısımlara göre daha çok dikkat çeker ve semaya yükselişin ifadesi gibi tasvir edilirler.

Alem Nedir ? öğrenmek için bloğumuzda ki makalemize bakabilirsiniz.

Alem Neden Takılır Alem Neden Takılır Alem Neden Takılır Alem Neden Takılır Alem Neden Takılır Alem Neden Takılır

Tasarım: Melih KIZILAY